FAQ

Kandydatki

Projekt kierowany jest do kobiet powyżej 18 roku życia, posiadających wykształcenie minimum średnie, obywatelek Polski oraz cudzoziemek, posiadających uprawnienie do przebywania w Polsce na czas realizacji programu (minimum do 28.02.2022), które chcą powrócić na rynek pracy po udziale w szkoleniach z kompetencji cyfrowych.

Nie musisz być zarejestrowana jako bezrobotna, ale na etapie rekrutacji pytamy, czy jesteś nieaktywna zawodowo oraz prosimy o dokumenty potwierdzające dotychczasowe doświadczenie zawodowe.

Do udziału w programie zapraszamy wyłącznie osoby nieaktywne zawodowo, które nie są samozatrudnione oraz nie wykonują pracy zarobkowej na podstawie żadnej umowy (pracę lub umów cywilno-prawnych).

Coaching ma wiele definicji, ale każda z nich mówi, że to metoda współpracy z drugim człowiekiem, ukierunkowana na zmianę w jego życiu. Podczas sesji (zazwyczaj trwają 1 godzinę) Coach  korzystając z różnorodnych technik i zadając pytania, pomaga klientowi samodzielnie znaleźć drogę do celu. Bardzo często to precyzowanie celu pozwala poznać ukryte potrzeby klienta, który koncentrując się na teraźniejszości i przyszłości, w zgodzie ze sobą i motywowany przez Coacha, planuje zmianę.

Coaching jest dla każdego, kto chciałby coś zmienić w swoim życiu np. wrócić do aktywności zawodowej czy inaczej niż dotychczas organizować swoją pracę, odkryć swoje nowe kompetencje czy możliwości. Pomaga być zadowolonym z życia w wielu jego obszarach.

Tak, zapraszamy do programu różnych pracodawców, również takich, którzy potrzebują pracowniczek nie na cały etat.

Jak najbardziej jest to możliwe, jednakże finalnie forma pracy zależy od ustaleń z pracodawcą. Pytamy o jego oczekiwania i wymagania, a następnie zestawiamy je z Twoimi potrzebami.

Zgodnie z regulaminem programu, wymagamy minimum średniego wykształcenia.

Większość pracodawców wymaga komunikatywnej znajomości języka angielskiego, pozwalającej na dość swobodną rozmowę czy wymianę maili.

Będziemy przechowywać Twoje dane do momentu zakończenia programu. Możesz jednak w każdym momencie poprosić o ich usunięcie, np. jeśli znalazłaś zatrudnienie i nie potrzebujesz już naszego wsparcia w powrocie do pracy.

Zakres szkolenia ustalany jest wspólnie z Tobą i pracodawcą, biorąc pod uwagę Twoje dotychczasowe doświadczenie i umiejętności oraz zadania, jakie czekają Cię na danym stanowisku. Szkolimy z kompetencji cyfrowych, byś czuła się pewnie rozpoczynając nową pracę.

Najpierw zapoznajemy się z informacjami, które podałaś w formularzu zgłoszeniowym, a jeśli w naszej bazie firm znajdziemy pracodawcę, który jest odpowiedni dla Ciebie – odezwiemy się, by omówić dalsze kroki.

Nie ma potrzeby dołączania CV, jeśli wypełnisz formularz, a my znajdziemy dla Ciebie pracodawcę, skontaktujemy się z Tobą i wspólnie nad nim popracujemy.

Pracodawcy

W pierwszym kroku zgłoś firmę do programu wypełniając krótki formularz na stronie https://workher.pl/dla-firm/, a my skontaktujemy się z Tobą ustalając dalsze kroki i możliwości współpracy.

Nie, udział w programie jest bezpłatny, ale zachęcamy firmy do przekazania darowizny i  tworzenia z nami wyjątkowego funduszu z impaktem społecznym, dzięki któremu będziemy mogli zaoferować wsparcie w powrocie na rynek pracy liczniejszej grupie kobiet.

Do programu zgłaszają się kobiety z różnym doświadczeniem i stażem zawodowym, znające języki obce, gotowe do zdobycia nowych kompetencji i rozwoju zawodowego.

Prowadzimy ciągły nabór kandydatek do programu i spośród nich rekomendujemy pracodawcom te, które w największym stopniu odpowiadają oczekiwaniom stawianym na konkretnym stanowisku. Zapoznajemy pracodawców z kandydatkami, by podczas rozmowy rekrutacyjnej mogli zweryfikować wzajemne potrzeby i oczekiwania. Kandydatka wybrana przez pracodawcę kierowana jest na szkolenie, które przygotuje ją do nowej pracy.

Kobiety mające podjąć zatrudnienie uczestniczą w szkoleniach z kompetencji cyfrowych. Przykładowe z nich to: testowanie aplikacji i oprogramowania, analiza big data, WordPress, scrum master. Za każdym razem zakres szkolenia ustalamy wspólnie z pracodawcą i kandydatką, dopasowując go do planowanych zadań na danym stanowisku i dotychczasowego doświadczenia kandydatki.

Po zakończeniu procesu rekrutacji i wyborze kandydatki przez jej przyszłego pracodawcę przechodzimy do ustalania zakresu szkolenia. Wspólnie z pracodawcą, biorąc pod uwagę potrzeby firmy, wymagania na danym stanowisku i rozwój nowej pracowniczki oraz analizując jej dotychczasowe doświadczenie ustalamy zakres szkolenia. W ten proces włączamy również firmę szkolącą, która proponuje program i harmonogram szkolenia dostosowany do wymagań pracodawcy i potrzeb kandydatki. Porównujemy oferty różnych firm szkolących wybierając najlepszą z nich. Szkolenie rozpoczyna się przed podjęciem zatrudnienia, a czas jego trwania uzależniony jest od stopnia zaawansowania szkolenia i trybu. W jakim stopniu mam wpływ na zakres szkolenia, na które kierowana jest kandydatka?

Program szkolenia ustalamy zawsze wspólnie z pracodawcą i kandydatką, dopasowując go do wymagań na danym stanowisku. Zależy nam, na jak najlepszym przygotowaniu kandydatek, co pozwoli zaoszczędzić czas wdrażania się w nowe obowiązki.

Tak, pomożemy Ci zbudować nawet cały zespół, bo dla nas oznacza to, że więcej kobiet dostanie szansę powrotu na rynek pracy.

Nie, do programu zapraszamy firmy, które niezależnie od branży poszukują pracowników posiadających kompetencje cyfrowe.

Wśród najważniejszych korzyści, jakie program work.Her oferuje pracodawcą można wymienić:

  • wsparcie w procesie rekrutacji – dysponujemy bazą kandydatek gotowych podnieść swoje kompetencje i podjąć nowe wyzwania zawodowe
  • przygotowanie do pracy na danym stanowisku – dedykowane szkolenia, których program ustalamy indywidualnie z każdym pracodawcą pozwala na szybsze wdrożenie się nowej pracowniczki do firmy, co z kolei ogranicza czas (a więc i koszty), jakie pracodawca poświęca na onboarding
  • zaangażowanie pracowników – kobiety powracające do pracy doceniają szansę, jaką dostały, a wsparcie coachingowe, jakie im oferujemy, wzmacnia ich w nowej roli i odkrywa ich potencjał
  • korzyści wizerunkowe – work.Her, to program, który ma impact społeczny, powstał, by odpowiedzialnie wspierać kobiety na rynku pracy, dążąc do wzmocnienia różnorodności i kultury włączania w firmach – dołączając do nas, możesz komunikować swoim interesariuszom te wartości
  • większy potencjał intelektualny w firmie – dzięki zwiększeniu różnorodności w zespole rośnie innowacyjność Twojej firmy
  • konkurencyjność – rekrutując z nami nowe pracowniczki rozwijasz swój zespół o kompetencje cyfrowe – niezbędne w cyfrowej gospodarce.

Pozostałe

Program work.Her uruchomiliśmy dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu Social Impact Vouchers, ale nasza strategia zakłada jego rozwój w oparciu o darowizny od inwestorów społecznych i osób prywatnych.

W ogromnej mierze zależy to od zaangażowania pracodawców i tych firm, które zechcą wesprzeć nas finansowo, bo dzięki ich wpłatom, możemy szkolić kolejne kandydatki pomagając im  w powrocie na rynek pracy. Jeśli chcesz przekazać darowiznę na rzecz programu, możesz zrobić to w kilka minut wchodząc na podstronę Zaangażuj się

Możesz ufundować szkolenie dla kobiet, które zgłosiły się do nas szukając wsparcia w powrocie na rynek pracy. Jeśli w Twojej biznesowej sieci są firmy gotowe inwestować w zysk społeczny, skontaktuj nas ze sobą. Jeśli jesteś coachem i towarzyszysz innym w zawodowej zmianie, możesz w tej zmianie towarzyszyć także kobietom w work.Her. To tylko przykłady. Skontaktuj się z nami, a na pewno znajdziemy ich więcej.